Vánoce, Vánoce přicházejí

Ještě mají víc než měsíc čas, ale už jsou tady. Potichounku se vkrádají do našich životů rok, co rok. Rok, co rok ve stejnou dobu, někdy dokonce i dřív.

Mluvím o Vánocích. Nemůžete je jen tak ignorovat.  Reklamy na nás útočí ze všech stran-to či ono je ten nejlepší dárek pod stromeček, vánoční ozdoby značky xy jsou skvělé a vydrží  vám dalších dvacet let. Už teď jsou obchodní centra a supermarkety vánočně vyzdobeny. „Vždyť není ani půlka listopadu, co blázníte, lidi?!“ chce se mi křičet při pohledu na to předvánoční nadělení.  Není na Vánoce trochu brzo? Já bych řekla, že je. Ale obchodníci si asi myslí pravý opak, že je nejvyšší čas a že měli s tím předvánočním blázincem začít ještě dřív.

Jako by bylo lidem nutné připomínat blížící se svátky.  Ano, oni jsou totiž lidé tak hloupí, že se jim musí všechno připomínat.Blíží se Vánoce, jak že jsme to poznali? Před supermarketem přece stojí vánoční stromek. “ Myslela jsem, že blížící se Vánoce má symbolizovat sníh, vůně cukroví, adventní věneček na stole a návštěvy příbuzných. Místo toho blížící se Vánoce symbolizuje obří vánoční strom před Tescem a vánoční letáky supermarketů. Kam ten svět spěje…

Obchodníci na nás stále tlačí, kolik věcí “potřebujeme“, protože bez nich přece nejsou pravé Vánoce. Opravdu se Vánoce neobejdou bez čokoládové kolekce na stromeček nebo bez vánoční hvězdy?Zrovna vánočních hvězd jsou v obchodech celé záplavy.  Vánoce se prostě neobejdou bez kytky, kterou většina lidí po svátcích vyhodí, protože starat se o ni celý rok, jen aby další Vánoce zase vykvetla (a to ještě není zaručené), je pěkná fuška.  Víte, jak by vypadaly ty nejkrásnější Vánoce? Nejen, že bychom byli se svými nejbližšími, ale také by nás obchody nemasírovaly nejvýhodnějšími nabídkami. Ale o tom si můžeme nechat jen zdát.

Vánoce mají být svátky klidu, ale přitom jsou samý shon, zmatek a nervozita. Lidé stojí fronty, mačkají se v přeplněných obchodech. Už asi měsíc dopředu se ve městě rozsvítí předvánoční ozdoby. Ještě na poslední chvíli lidi dokupují  poslední dárky. Já se snažím kupovat dárky tak jeden měsíc dopředu, protože nemám ráda přeplněné obchody a samé zmatky kolem dárků – Vánoce jsou přece svátky klidu, že? A právě teď dělám to, na co sama nadávám. Připomínám vám blížící se Vánoce…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.