Čtyřletý boj na střední aneb období největších chyb a zvratů v našich životech

Maturanti, šerpování, ples,maturita a volba vysoké školy. Naproti tomu nováčci, uvítání na střední škole, strach z neznáma, noví přátelé a nové zážitky.

My odcházíme, ale oni zůstávají. Je to zajímavý pohled, srovnat si čerstvého prváka se zkušeným čtvrťákem. Prvák nadšený z každého nového dne a ze všeho, co ho čeká. Zato čtvrťák má už poněkud jiný a zkušenější pohled na čtyřletý boj se střední. Nejsou to jen čtyři roky střední, je to období, kdy se vám život několikrát obrátí vzhůru nohama.

Každý rok který odabsolvujete, bude jiný a těžší.

Padnete několikrát na kolena a je jen na vás, jestli budete tak silní a dokážete se postavit znovu a znovu na nohy. Poznáte pravé přátelství a nádherné chvíle, ale poznáte, i co to znamená nenávidět a jak těžké je se usmívat, když je vám z celé té zkaženosti a přetvářky na zvracení. Ano, i takové budou chvíle. Každý rok který odabsolvujete, bude jiný a těžší, ale bude to stát za to.

První rok bude pro vás nádherný a ve třídě budete ještě držet jako kolektiv a se všemi se přátelit. Ve druhém roce poznáte, že ve třídě něco neklape, a jak se pomalu začínají formovat skupinky, každá se profiluje odlišnými názory.Ve třeťáku budete svou třídu nenávidět. A v maturitním čtvrťáku se budete starat, co bude s vámi dál.V prváku se vás všichni budo ptát „Co jednou budeš chtít dělat?“

Učitelé tu přeci nejsou proto, aby nás tahali z problémů a dávali nám známky jen tak za nic.

A vy budete mít jasnou odpověď. Ve čtvrťáku na to odpovíte „Kdo to, sakra, ví?“ O tom je střední škola! Rozmyslet se a promyslet si to znova. Střední škola je důležitým milníkem v našich životech. Je to čas, kdy děláme nejvíce chyb. Ale z chyb se člověk učí a to je na střední potřeba.Učitelé tu přeci nejsou proto, aby nás tahali z problémů a dávali nám známky jen tak za nic. Jsou tu hlavně proto, že nás chtějí něčemu novému naučit a připravit nás na život po škole.

I přesto si myslím, že vztahy mezi učiteli a studenty zůstanou takové, jaké jsou. Ale my jejich chování k nám pochopíme, až vyjdeme školu a podíváme se na vše s odstupem času, protože představy a skutečnosti se velmi často liší. Všichni studenti doufají, že to, co se učí, jim bude k něčemu dobré, že využijí dosaženého vzdělání pro svoji budoucí práci a že neskončí jako např.: kopáč kabelového vedení, nebo na pozici uklizečky, anebo v jiném, skoro neplaceném zaměstnání.

Takže prváci dělejte tolik chyb, abyste jednou odmaturovali bez problémů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.